First Steps in the Trump Era

Eko groszek(5-25mm)

Ekogroszek to ekologiczne paliwo w kształcie granulek ograniczajace emisję szkodliwych substancji.

Przeznaczone jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych czyli ekologicznych i ekonomicznych urządzeniach grzewczych, które mogą być wykorzystane do zaopatrzenia w ciepło domów zarówno jedno jak i wielorodzinnych, dużych obiektów komunalnych i przemysłowych oraz w przedsiębiorstwach ciepłowniczych jako źródła lokalne (peryferyjne). Ich glłównymi zaletami są: 

  • wysoka sprawność od 80% do 85% gwarantująca najniższe koszty wytwarzania ciepła, średnio dwukrotnie niższe w porównaniu z ogrzewaniem gazowym oraz czterokrotnie niższe w porównaniu z ogrzewaniem przy pomocy oleju opałowego. W warunkach przeciętnej zimy zużycie ekogroszku w gospodarstwie domowym w kotłach o mocy 15-25 KW wynosi ok. 1-1,5 kg na godzinę. Warto również podkreślić, że kotły retortowe są o około 40% tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów węglowych.  
  • zautomatyzowana praca i bardzo małe zaangażowanie obsługi ograniczające sięjedynie do zasypu ekogroszku i usunięciu popiołu z częstotliwością raz na 3-5 dni. Całością pracy kotła (podawanie wegla, nadmuch) steruje mikroprocesorowy regulator pozwalający na utrzymywanie zadanej temperatury wewnątrz budynku.
  • spełnienie rygorystycznych norm ekologicznych dla powietrza któe są wprowadzane w życie po przystąpieniu naszego krakju do Unii Europejskiej. Dla przecietnego użytkowanika argumentem niech będzie redukcja emisji w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych, śmiertlenego dwutlenku węgla Co2 25%, Co 97%, pyłów 92%.
  • Kotły te mogą być również wykorzystywane do produkcji ciepłej wody użytkowej  i pary technologicznej. Większość produkowanych w Polsce kotłów retortowych wymaga jednak od użytkowników spełnienia rygorystycznych kryteriów wobec stosowanego paliwa. Ekogroszek musi posiadać odpowiedni włąsności fizyczsno-chemiczne gwarantujące:
    a/bezawaryjną pracę kotła (odpowiednia granulacja, brak zanieczyszczeń mechanicznych, niska spiekalność, wysokie temperatury spiekania i mięknienia popiołu,
    b/spełnienie norm emisji (wysoka wartość opałowa, niska zawartość siarki do 0,6%, niska zawartość popiołu poniżej 10%
    c/najniższe koszty wytwarzania ciepła

Drukuj   E-mail

Podobne artykuły