Previous Next

Ekogroszek workowany (5-25mm)

Ekogroszek to ekologiczne paliwo w kształcie granulek ograniczajace emisję szkodliwych substancji. Występujący w postaci workowanej jest znacznie wygodniejszy i poręczniejszy w użytkowaniu domowym.

Przeznaczone jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych czyli ekologicznych i ekonomicznych urządzeniach grzewczych, które mogą być wykorzystane do zaopatrzenia w ciepło domów zarówno jedno jak i wielorodzinnych, Ich glłównymi zaletami są: 

 • wysoka sprawność od 80% do 85% gwarantująca najniższe koszty wytwarzania ciepła, średnio dwukrotnie niższe w porównaniu z ogrzewaniem gazowym oraz czterokrotnie niższe w porównaniu z ogrzewaniem przy pomocy oleju opałowego. W warunkach przeciętnej zimy zużycie ekogroszku w gospodarstwie domowym w kotłach o mocy 15-25 KW wynosi ok. 1-1,5 kg na godzinę. Warto również podkreślić, że kotły retortowe są o około 40% tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów węglowych.  
 • zautomatyzowana praca i bardzo małe zaangażowanie obsługi ograniczające sięjedynie do zasypu ekogroszku i usunięciu popiołu z częstotliwością raz na 3-5 dni. Całością pracy kotła (podawanie wegla, nadmuch) steruje mikroprocesorowy regulator pozwalający na utrzymywanie zadanej temperatury wewnątrz budynku.
 • spełnienie rygorystycznych norm ekologicznych dla powietrza któe są wprowadzane w życie po przystąpieniu naszego krakju do Unii Europejskiej. Dla przecietnego użytkowanika argumentem niech będzie redukcja emisji w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych, śmiertlenego dwutlenku węgla Co2 25%, Co 97%, pyłów 92%.
 • Kotły te mogą być również wykorzystywane do produkcji ciepłej wody użytkowej  i pary technologicznej. Większość produkowanych w Polsce kotłów retortowych wymaga jednak od użytkowników spełnienia rygorystycznych kryteriów wobec stosowanego paliwa. Ekogroszek musi posiadać odpowiedni włąsności fizyczsno-chemiczne gwarantujące:
  a/bezawaryjną pracę kotła (odpowiednia granulacja, brak zanieczyszczeń mechanicznych, niska spiekalność, wysokie temperatury spiekania i mięknienia popiołu,
  b/spełnienie norm emisji (wysoka wartość opałowa, niska zawartość siarki do 0,6%, niska zawartość popiołu poniżej 10%
  c/najniższe koszty wytwarzania ciepła
  Ponadto ekogroszek workowany posiada następujace cechy:
 • Gwarancja wagi – ekogroszek, który jest pakowany w worki, zostaje uprzednio dokładnie zważony przy użyciu atestowanych wag elektronicznych. Pomiar jest dokonywany z dokładnością do 0.5 kg.

  Gwarancja frakcji – gwarancją otrzymania pożądanej granulacji ekogroszku od 5 do 25 mm są profesjonalne linie technologiczne do rozdrabniania oraz przesiewanie węgla na sitach. Ekogroszek można otrzymać bez zawartości miału, a to dzięki dodatkowemu płukaniu.

  Gwarancja kaloryczności – Wbrew temu, co się powszechnie uważa, przesuszony ekogroszek, który jest składowany luzem nie jest dobrym węglem i podlega degradacji. Ekogroszek pozostawiony na wolnym powietrzu, wietrzeje, a w konsekwencji traci swą wartość opałową. Przykładowo, jeśli węgiel będzie leżał przez dwa miesiące luzem, po tym czasie wartość energetyczna spadnie o 25-30%. Ekogroszek Ogień zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność oraz wartość opałową, dzięki temu, że jest zaworkowany w plastikowe worki o wilgotności 10%.

  Gwarancja jakości – jakości opału możemy być pewni, jeśli worki zostaną opisane danymi producenta oraz gdy podane zostaną parametry. Jeżeli mamy podejrzenie, że oferowane parametry nie są spełnione, istnieje możliwość zareklamowania. Dzięki zgrzewaniu plastikowych worków przez producenta ekogroszku, niemożliwa staje się ingerencja innych osób w zwartość materiału opałowego.

  Czyste składowanie – ekogroszek workowany, który dostarcza się na paletach daje gwarancję czystości na posesji i w kotłowni oraz wygodnego dozowania do zasobnika.


Drukuj   E-mail

Podobne artykuły